PKL Kuznice 13, Zakopane
Przyjazd 24 paź 2021
Wyjazd 25 paź 2021
Tło bannera

Szlak Ścieżka nad Reglami

Tło bannera

Szlak Ścieżka nad Reglami

Szlak wiodący lasem reglowym, łączący większość dolin w Tatrach Zachodnich. Mimo leśnego charakteru, na szlaku znajdują się punkty widokowe. Ze względu na duży dystans (ok. 16 km), nie jest często przechodzona w całości – częściej używana jest jako przejście między dolinami, dlatego jest odpowiednia dla osób poszukujących spokoju na tatrzańskich szlakach.

Kolor szlaku: niebieski - czarny

Czas przejścia: 6 h 20 min (w jedną stronę)

Najwyższy punkt: Przełęcz w Grzybowcu 1311 m n.p.m.

   

Wycieczkę rozpoczynamy w Kuźnicach, gdzie kierujemy się kamienistą drogą na południe za znakami niebieskimi. Po drodze mijamy bramę klasztoru Albertynek. Po około 35 minutach docieramy na widokową Polanę Kalatówki, na której wczesną wiosną kwitną krokusy. Na Kalatówkach znajduje się budynek hotelu górskiego PTTK. W tym miejscu porzucamy niebieski szlak i wchodzimy na czarny, którym wędrować będziemy do samego końca wycieczki. Pierwszy etap wycieczki trwa 1 h 40 min.  Leśna, miejscami stroma ścieżka prowadzi nas przez kilka drewnianych kładek, w pobliżu ciekawych skalnych turniczek na Polanę Białego, stanowiącą górną część Doliny Białego.  Następnie, również stromo wspinamy się na Czerwoną Przełęcz, z której można dodatkowo wejść na widokowy szczyt Sarniej Skały z przepięknym widokiem na Giewont (wejście i zejście ze szczytu trwa 20 minut, więc warto wzbogacić trasę o tę górę). Z Czerwonej Przełęczy schodzimy na Polanę Strążyską, na której znajduje się mały, sezonowy bufet - herbaciarnia i ławy do odpoczynku. Z polany również dobrze widać Giewont. Z Polany Strążyskiej kierujemy się dalej za znakami czarnymi. Kolejny odcinek zajmuje 1 h 25 min i jest najbardziej stromy na całej trasie. Docieramy na Przełęcz w Grzybowcu, która jest jednocześnie najwyższym punktem wycieczki (o ile nie zdecydujemy się na wejście na Sarnią Skałę). Z Przełęczy w Grzybowcu idziemy dalej za czarnymi znakami, tym razem wygodną ścieżką w dół. Wkrótce dochodzimy na przepiękną Wielką Polanę Małołącką, z której rozpościera się widok na Giewont i Wielką Turnię. Następny etap zajmuje 50 min i wiedzie lasem w kierunku kolejnego punktu widokowego, jakim jest Przysłop Miętusi. Po drodze mijamy opuszczoną leśniczówkę. Przysłop Miętusi oferuje ciekawe widoki na Czerwone Wierchy oraz Giewont. Stoją tam również ławy, na których można odpocząć przed dalszą wędrówką. Dalej szlak prowadzi nas wygodnie lasem na Wyżnią Kirę Miętusią w Dolinie Kościeliskiej. W dolinie kierujemy się najpierw w stronę schroniska Ornak, aby przy Kaplicy Zbójeckiej znów skręcić za znakami czarnymi z głównego traktu. Ostatni etap wędrówki, który właśnie się zaczyna, jest najmniej interesujący i trwa 1 h 50 min. Przechodzimy lasem na Niżnią Kominiarską Polanę, która leży w Dolinie Lejowej. Stąd, trasą z kilkoma ładnymi miejscami, schodzimy na Polanę Huciska leżącą w Dolinie Chochołowskiej. Powrót tą samą trasą trwa około 20 min dłużej, gdyż większa ilość odcinków prowadzi pod górę.

   

Apartamenty

Szereg udogodnień oraz lokalizacja Apartamentów „Kuźnice 13” tworzą idealne warunki do wypoczynku dla osób szukających pokoi w górach czy pokoi blisko szlaków.
Zobacz wszystkie
Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij