PKL Kuznice 13, Zakopane
Przyjazd 19 sty 2022
Wyjazd 20 sty 2022
Tło bannera

Szlak przez Suche Czuby

Tło bannera

Szlak przez Suche Czuby

Jedna z najpiękniejszych tras w całych Tatrach Zachodnich, dzięki wspaniałym panoramom, jak również charakterowi samego szlaku, który jest pofalowany, w znacznej części skalisty i wiedzie miejscami nad eksponowanym zboczem. Trasa mniej uczęszczana niż sąsiedni masyw Czerwonych Wierchów, którą można skrócić korzystając w drodze powrotnej z kolei krzesełkowej PKL Kasprowy Wierch.

Kolor szlaku: niebieski – zielony – czerwony - zielony

Czas przejścia: 6 h 40 min (cała pętla)

Najwyższy punkt: Kasprowy Wierch 1987 m n.p.m.

   

Wycieczkę rozpoczynamy w Kuźnicach, gdzie kierujemy się kamienistą drogą na południe za znakami niebieskimi. Po drodze mijamy bramę klasztoru Albertynek. Po około 35 minutach docieramy na widokową Polanę Kalatówki, na której wczesną wiosną kwitną krokusy. Na Kalatówkach znajduje się budynek hotelu górskiego PTTK. Dalej ścieżka wchodzi w las i przez kolejne 35 minut wędrujemy leśnym traktem, dochodząc na rozległą Halę Kondratową, gdzie znajduje się schronisko górskie. Z tego miejsca zmieniamy kolor szlaku na zielony i wędrujemy szerokimi zakosami (1 h 15 min) na Przełęcz Pod Kopą Kondracką, gdzie warto odpocząć przed dalszą wędrówką. Na przełęczy kierujemy się za znakami czerwonymi w kierunku wschodnim. Dalsza trasa wiedzie niezwykle malowniczym i ciekawym terenem, czasem ściśle granią, czasem trawersując strome i miejscami eksponowane zbocze. W niektórych miejscach pomocne bywa użycie rąk, gdyż do pokonania są nietrudne formacje skalne, co dodatkowo urozmaica wycieczkę. W czasie 1 h 55 min mijamy po drodze mniejsze i większe wzniesienia oraz szczyty, m.in. Suchy Wierch Kondracki, Suche Czuby i Goryczkową Czubę, stając ostatecznie na szczycie jednego z najczęściej odwiedzanych szczytów polskich Tatr, czyli Kasprowego Wierchu, który jest jednocześnie najwyższym punktem całej wycieczki. Kasprowy Wierch jest bez wątpienia pięknym miejscem widokowym – widać stąd znaczną część Tatr Wysokich, jak również Tatry Zachodnie. Na szczycie oprócz stacji kolei linowej, znajduje się również obserwatorium meteorologiczne. Ze szczytu najszybciej zejść do Kuźnic można zielonym szlakiem przez Myślenickie Turnie, gdzie znajduje się stacja pośrednia kolei linowej PKL Kasprowy Wierch. Mniej więcej do wysokości tego miejsca szlak zejściowy oferuje widoki na okoliczne szczyty oraz Podhale, potem przechodzi w leśny dukt. Czas zejścia do Kuźnic to 2 h 20 min. Dla osób chcących skrócić wycieczkę, istnieje możliwość skorzystania z kolei linowej.

   

Apartamenty

Szereg udogodnień oraz lokalizacja Apartamentów „Kuźnice 13” tworzą idealne warunki do wypoczynku dla osób szukających pokoi w górach czy pokoi blisko szlaków.
Zobacz wszystkie
Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij