Przyjemna i łatwo dostępna trasa na jeden z najczęściej odwiedzanych szczytów po polskiej stronie Tatr. Górna stacja kolei linowej PKL Kasprowy Wierch i spory węzeł szlaków turystycznych na szczycie sprawiają, że Kasprowy Wierch jest nie tylko dobrym celem wycieczek, ale także punktem pośrednim podczas wędrówki na inne szczyty Tatr Zachodnich oraz Tatr Wysokich.
Kolor szlaku: zielony
Czas przejścia: 2 h 30 min (w górę)
Najwyższy punkt: Kasprowy Wierch 1987 m n.p.m.
Wycieczkę rozpoczynamy w Kuźnicach, gdzie kierujemy się kamienistą drogą na południe za znakami zielonymi i niebieskimi. Po chwili droga rozgałęzia się na dwie odnogi – wybieramy lewą (znaki zielone). Początkowo szlak wiedzie lasem reglowym, wygodną, kamienną ścieżką. Po upływie 1 godziny dochodzimy do Myślenickich Turni, na których znajduje się stacja pośrednia kolei linowej na Kasprowy Wierch. Stąd idziemy dalej lasem, który kończy się po upływie mniej więcej 30 minut. Ścieżka staje się coraz bardziej stroma i męcząca, ale aż do samego szczytu nie przedstawia żadnych trudności. Wygodnym szlakiem docieramy na szczyt Kasprowego Wierchu (1 h 30 min). Kasprowy Wierch swoją popularność zawdzięcza niewątpliwie kolei linowej, której wagoniki dowożą każdego dnia turystów niemal na sam wierzchołek. W budynku górnej stacji kolei linowej znajduje się restauracja, kiosk, poczekalnia, toalety oraz zimowa stacja TOPR. Kasprowy Wierch zimą przeobraża się w niezwykle popularny ośrodek narciarski. Oprócz kolei linowej, na szczyt wjeżdżają dwie koleje krzesełkowe – „Hala Gąsienicowa” i „Hala Goryczkowa”. Koleje krzesełkowe kursują wyłącznie w sezonie zimowym, w okresie działania tras narciarskich. Oprócz wszystkich udogodnień i atrakcji dla turystów, warto odwiedzić Kasprowy Wierch żeby podziwiać ciekawą panoramę okolicznych szczytów – szczególnie ciekawie prezentuje się pobliska Świnica, ale również wiele innych szczytów Tatr Wysokich i Zachodnich.
- Zejść do Kuźnic można tą samą drogą lub za żółtymi znakami przez Halę Gąsienicową (czas zejścia 3 h 10 min).
- Będąc na szczycie Kasprowego Wierchu z pewnością warto wybrać się na pobliski Beskid. Dojście na ten szczyt czerwonym szlakiem zajmuje około 20 minut, jest spacerowe, a widoki zachwycają, gdyż widać stąd m. in. Zielony Staw Gąsienicowy. Warto również wspomnieć, że jest to najłatwiej dostępny dwutysięcznik w polskich Tatrach.
- Dobrą propozycją przedłużenia wycieczki na Kasprowy Wierch może być przejście czerwonym szlakiem na przełęcz Liliowe (30 min), a następnie zejście za zielonymi znakami do Kuźnic bezpośrednio z przełęczy, przez Halę Gąsienicową (czas zejścia 3 h). Szlak jest typowy dla Tatr Zachodnich, nie przedstawiający żadnych trudności technicznych.
- Inną możliwością jest przejście z Kasprowego Wierchu na szczyt Świnicy (2 h 10 min). Należy jednak pamiętać, że szlak na Świnicę jest znacznie bardziej wymagający zarówno kondycyjnie, jak i technicznie. Do pokonania jest spora różnica wysokości, a znaczna część podejścia na wierzchołek jest ubezpieczona łańcuchami. W niektórych miejscach występuje znaczna ekspozycja. Osoby chcące przejść z Kasprowego Wierchu na Świnicę mogą rozważyć wjazd kolejką na górę, dzięki czemu można zaoszczędzić dużo sił.
Z Kasprowego Wierchu można przejść również w przeciwnym kierunku w stronę Czerwonych Wierchów. Opis trasy wiodącej granią Suchych Czub znajduje się tutaj.