Jedna z najpopularniejszych tras w rejonie Tatr Zachodnich, wiodąca trawiastym grzbietem łagodnych Czerwonych Wierchów. Przejście przez Czerwone Wierchy nie przedstawia żadnych trudności i nie jest szczególnie wymagające kondycyjnie, należy jednak pamiętać, że należy jeszcze dojść na Przełęcz Kondracką, skąd rozpoczynamy naszą wycieczkę. Czerwone Wierchy swoją nazwę zawdzięczają porastającej je roślinie o nazwie sit skucina, która jesienią nabiera brunatnej barwy.
Opis dojścia na Przełęcz Kondracką z Kuźnic zamieściliśmy w poprzednim wpisie.
Kolor szlaku: żółty - czerwony
Czas przejścia: 2 h 05 min (w górę)
Najwyższy punkt: Krzesanica 2122 m n.p.m.
Wędrówkę rozpoczynamy na Przełęczy Kondrackiej, skąd żółtym szlakiem w około 1 h dochodzimy na najniższy z czterech szczytów wchodzących w skład grzbietu Czerwonych Wierchów, czyli Kopę Kondracką (2005 m n.p.m.). Stąd kierujemy się na zachód za znakami czerwonymi. Kamienna, wygodna ścieżka wiedzie raz w górę, raz w dół, mijając po drodze kolejne szczyty – Małołączniak (2096 m n.p.m.), najwyższą w grzbiecie Krzesanicę (2122 m n.p.m.) i kończąc na Ciemniaku (2096 m n.p.m.). Cała trasa jest niezwykle malownicza, z każdego szczytu rozpościera się panorama na wszystkie strony świata, ukazując bliższe i dalsze szczyty Tatr Zachodnich oraz Tatr Wysokich.
- Istnieje możliwość skrócenia wycieczki i zejście w dolinę ze szczytu Małołączniaka niebieskim szlakiem na Przysłop Miętusi (czas zejścia 2 h 25 min). Warto jednak pamiętać, że trasa wiedzie stromym Kobylarzowym Żlebem, gdzie w najtrudniejszym miejscu znajdują się sztuczne ubezpieczenia w postaci łańcuchów. Najszybsza droga zejściowa z Przysłopu Miętusiego do wylotu Doliny Małej Łąki zajmuje 40 minut.
- W przypadku przejścia całego grzbietu Czerwonych Wierchów, zejście kontynuujemy ze szczytu Ciemniaka. Mamy tu do wyboru dwie trasy: krótszą, ale łatwiejszą przez Twardy Grzbiet (3 h 25 min szlakiem czerwonym, a następnie zielonym do Kir) oraz dłuższą, za to bardziej malowniczą przez Dolinę Tomanową (4 h szlakiem zielonym do Kir).