Bardzo dobra propozycja na kilkugodzinną, pozbawioną trudności technicznych wycieczkę na najpopularniejszą w Polsce halę wysokogórską. Otoczenie Hali Gąsienicowej i położonego wyżej Czarnego Stawu Gąsienicowego stanowią Tatry Wysokie ze swoimi strzelistymi, granitowymi turniami i urwistymi ścianami. Na Hali Gąsienicowej znajduje się bardzo duży węzeł szlaków turystycznych, co sprawia, że miejsce to jest szczególnie atrakcyjne dla turystów planujących dłuższe wyprawy na szczyty Tatr Wysokich.
Kolor szlaku: niebieski - żółty
Czas przejścia: 5 h 20 min (cała pętla)
Najwyższy punkt: Czarny Staw Gąsienicowy 1624 m n.p.m.
Wycieczkę rozpoczynamy w Kuźnicach, gdzie kierujemy się na wschód za znakami niebieskimi i zielonymi. Na rozdrożu szlaków wybieramy znaki niebieskie i tego koloru trzymamy się aż do Czarnego Stawu Gąsienicowego. Wejście na Halę Gąsienicową tym szlakiem jest łagodniejsze i bardziej jednostajne niż droga, którą będziemy schodzić. Ścieżka wznosi się lekko przez las, pokonuje wzniesienie Boczań, a następnie wchodzi na grzbiet Skupniów Upłazu. W tym miejscu pojawiają się ładne widoki na Wielki Kopieniec, Giewont i Kopę Kondracką. Warto wspomnieć, że z tego miejsca doskonale widać Babią Górę. Ścieżka doprowadza nas na Przełęcz Między Kopami (1 h 50 min). W ciągu kolejnych 25 minut dochodzimy na Halę Gąsienicową i zlokalizowanego na niej schroniska górskiego. Hala Gąsienicowa to wyjątkowy punkt widokowy – rozpościera się z niej widok na majestatyczne Tatry Wysokie, z charakterystyczną Żółtą Turnią, potężną granią Orlej Perci czy Kościelcem. Całości dopełniają stare szałasy, które idealnie komponują się z tamtejszym krajobrazem. Kierując się dalej za znakami koloru niebieskiego, w ciągu 40 minut dochodzimy wygodnym kamiennym chodnikiem nad brzeg Czarnego Stawu Gąsienicowego. Czarny Staw Gąsienicowy jest największym jeziorem całej Doliny Gąsienicowej, a swoją nazwę zawdzięcza sinicom zamieszkującym jego wody oraz znacznemu zacienieniu przez okoliczne szczyty. Widok znad brzegu jeziora jest jeszcze bardziej dostojny niż z okolic schroniska, gdyż otaczające go góry zdają się być na wyciągnięcie ręki. Tym samym niebieskim szlakiem wracamy aż do Przełęczy Między Kopami (1 h 05 min). Na przełęczy wybieramy szlak żółty w kierunku Kuźnic, który wiedzie przez Dolinę Jaworzynki. Szlak ten jest bardziej stromy niż podejściowy przez Boczań. Czas zejścia do Kuźnic to 1 h 20 min.
- Istnieje jeszcze trzecia, często używana droga na Halę Gąsienicową, która rozpoczyna się w Brzezinach. Jest to najłatwiejsze, choć najdłuższe podejście do schroniska na Hali Gąsienicowej. Należy jednak pamiętać, że wybierając tą drogę jako powrotną, wycieczkę skończymy w innym miejscu niż rozpoczynaliśmy.
- Hala Gąsienicowa jest bardzo dużym węzłem szlaków turystycznych. Osoby chętne mają wiele możliwości przedłużania wycieczki i zdobycia wysoko położonych szczytów i przełęczy. Chociaż sama hala leży na granicy Tatr Zachodnich i Wysokich, większość szlaków z niej wychodzących prowadzi w Tatry Wysokie. Bezpośrednio z Hali Gąsienicowej, spod schroniska wychodzą szlaki na Polanę Waksmundzką i Gęsią Szyję, Przełęcz Krzyżne, Świnicę, Przełęcz Liliowe i Kasprowy Wierch. Znad Czarnego Stawu Gąsienicowego wychodzą szlaki na Granaty, Kozi Wierch Żlebem Kulczyńskiego, Kozią Przełęcz, Przełęcz Zawrat i Kościelec.