Wycieczka na najpopularniejszy tatrzański szczyt, czyli widoczny z Zakopanego Giewont. Przejście zajmuje około pół dnia i należy do bardziej wymagających kondycyjnie w Tatrach Zachodnich ze względu na dość dużą stromiznę w wyższych partiach i sztuczne ułatwienia (łańcuchy). Trasa obfituje w przepiękne widoki. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w wysokim sezonie, w drodze na szczyt tworzą się kolejki, dlatego warto wyjść na szlak bardzo rano lub odwiedzić Giewont poza sezonem.
Kolor szlaku: niebieski
Czas przejścia: 3 h 15 min (w górę)
Najwyższy punkt: Giewont 1894 m n.p.m.
Wycieczkę rozpoczynamy w Kuźnicach, gdzie kierujemy się kamienistą drogą na południe za znakami niebieskimi. Po drodze mijamy bramę klasztoru Albertynek. Po około 35 minutach docieramy na widokową Polanę Kalatówki, na której wczesną wiosną kwitną krokusy. Na Kalatówkach znajduje się budynek hotelu górskiego PTTK. Dalej ścieżka wchodzi w las i przez kolejne 35 minut wędrujemy leśnym traktem, dochodząc na rozległą Halę Kondratową, gdzie znajduje się schronisko górskie. Następny odcinek to nieco bardziej męcząca, ale pozbawiona trudności wędrówka kamiennym chodnikiem (1 h 35 min) przez kotlinkę zwaną Piekiełkiem na Przełęcz Kondracką. Przełęcz jest miejscem bardzo widokowym, a po prawej stronie pojawia się cel naszej wycieczki w całej okazałości. Cały czas trzymając się znaków niebieskich wędrujemy w stronę szczytu Giewontu. Po 15 minutach mijamy Wyżnią Przełęcz Kondracką, po czym następuje kluczowe podejście za pomocą sztucznych ułatwień w postaci łańcuchów. Ruch w tym miejscu odbywa się w jednym kierunku. Po 15 minutach wspinaczki docieramy na szczyt, skąd rozpościera się przepiękna panorama na Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie i całe Podhale. Dodatkową atrakcją Giewontu jest znajdujący się na nim krzyż o wysokości 15 metrów, postawiony tam w roku 1901 przez mieszkańców Zakopanego. Zejście z kopuły szczytowej Giewontu odbywa się inną drogą niż wejście (ruch jednokierunkowy).
- Oprócz tej samej drogi powrotnej, istnieje jeszcze kilka innych możliwości zejścia z Giewontu, należy jednak pamiętać, że żadna z tych dróg nie kończy się w Kuźnicach. Z Wyżniej Przełęczy Kondrackiej można zejść czerwonym szlakiem bezpośrednio do Doliny Strążyskiej (czas zejścia 2 h 20 min – najbardziej stromy wariant), natomiast z Przełęczy Kondrackiej za żółtymi znakami do Doliny Małej Łąki (czas zejścia 2 h 20 min – zejście bardziej strome niż do Kuźnic, ale mniej niż do Doliny Strążyskiej).
- Wycieczkę można dodatkowo przedłużyć – z Przełęczy Kondrackiej można wejść żółtym szlakiem na Kopę Kondracką lub dalej szlakiem czerwonym przez grzbiet Czerwonych Wierchów albo ciekawą, skalistą granią przez Suche Czuby w stronę Kasprowego Wierchu. Każda z tych tras przedstawia niesamowite walory widokowe przy niewielkich trudnościach technicznych. Trzeba jednak pamiętać, że wycieczka stanie się wówczas całodniowa, dlatego należy odpowiednio się przygotować, oszacować swoje siły i wybrać na taką wyprawę dzień z pewną pogodą.